V této sekci se dozvíte, co je dobré vědět o pomůckách pro imobilní osoby a jaké pomůcky jsou k dispozici, o typech pomůcek, o jejich použití, o výhodách a nevýhodách jednotlivých produktů, o podmínkách pro instalaci, o vhodnosti pro konkrétní uživatele, o faktorech výběru vhodné pomůcky a mnoho dalšího.

Máte-li dotazy nebo se chcete poradit, napište svůj komentář na konci stránky, případně nám můžete zavolat a napsat přes WhatsApp, e-mailem nebo použít formulář na stránce KONTAKT. Jsme tu pro Vás a rádi Vám pomůžeme. Děkujeme, že jste si vybrali POMŮCKOV a těšíme se na spolupráci s Vámi!

Co je dobré vědět o pomůckách pro imobilní osoby?

Pomůcky pro imobilní osoby obecně

Pomůcky pro imobilní osoby jsou určeny pro lidi, kteří mají omezenou pohyblivost. Pomůcky pro imobilní osoby rozdělujeme podle účelu použití na pomůcky určené na přepravu přes schody a pomůcky na zvedání osob.

POMŮCKY PRO PŘEKONÁNÍ SCHODIŠTĚ

Samotné překonávání schodů pro imobilní osoby může být velmi náročné nebo nemožné, což je často frustrující. Schodiště je nejčastější překážkou, kterou je třeba překonat, aby se i tito lidé dostali tam, kam potřebují. Dodavatelé vyvíjejí nové a stále modernější prostředky na překonání schodiště, státní sociální systém poskytuje výraznou podporu osobám se zdravotním postižením, ale nejpodstatnější je mít dostatek informací a orientovat se nich.

Co je to schodišťová sedačka?

Schodišťové sedačky pro imobilní osoby

Schodišťová sedačka je přepravní křeslo pohybující se po schodišti jízdou po pojezdové dráze, určené pro přepravu osob imobilních osob bez invalidního vozíku, osoby s handicapem, po úrazu, seniorů a obecně osobám s obtížnou nebo nemožnou chůzí po schodech, ale mohou ji využívat i osoby s některými lokomočními pomůckami na podporu chůze. Schodišťovou sedačkou je na rozdíl od plošin možné přepravovat pouze osoby, tedy nikoliv invalidní vozíky, kočárky či jiné prostředky. Schodišťové sedačky jsou velmi frekventovaným způsobem zajištění bezbariérového přístupu, především pro svou univerzálnost použití a sebeobslužnost, ale mají i další výhody, nevýhody a specifika, se kterými Vás rádi seznámíme před Vašim výběrem vhodné pomůcky.

Co je to schodišťová plošina?

Schodišťové plošiny pro imobilní osoby

Schodišťová plošina je přepravní podlaha pohybující se po schodišti jízdou po pojezdové dráze, určená pro přepravu osob na invalidním vozíku, osoby s handicapem, po úrazu, seniorů a obecně osobám s obtížnou nebo nemožnou chůzí po schodech, mohou ji využívat i osoby s lokomočními pomůckami na podporu chůze nebo například maminky s kočárkem. Schodišťové plošiny jsou často označovány jako šikmé schodišťové plošiny za účelem odlišení od plošin zdvihacích, které mají jinou konstrukci a umístění, ale obdobný účel. V legislativě příspěvků na pořízení těchto pomůcek je tento typ pomůcky označován jako šikmá zvedací plošina. Schodišťové plošiny jsou velmi frekventovaným způsobem zajištění bezbariérového přístupu, především pro svou univerzálnost použití a sebeobslužnost, ale mají i další výhody, nevýhody a specifika, se kterými Vás rádi seznámíme před Vašim výběrem vhodné pomůcky.

Co je to zdvihací plošina?

Zdvihací plošiny pro imobilní osoby

Zdvihací plošina je přepravní podlaha pohybující svisle neboli vertikálně, určená pro přepravu osob na invalidním vozíku, osoby s handicapem, po úrazu, seniorů a obecně osobám s obtížnou nebo nemožnou chůzí po schodech, mohou ji využívat i osoby s lokomočními pomůckami na podporu chůze nebo například maminky s kočárkem. Zdvihací plošiny pro imobilní osoby jsou často označovány jako svislé zdvihací plošiny nebo vertikální zdvihací plošiny z důvodu odlišení od šikmých schodišťových plošin, které mají jinou konstrukci a umístění. Zdvihací plošiny jsou velmi frekventovaným způsobem zajištění bezbariérového přístupu, především pro svou univerzálnost použití a sebeobslužnost, ale mají i další výhody, nevýhody a specifika, se kterými Vás rádi seznámíme před Vašim výběrem vhodné pomůcky.

Co je to schodolez?

Schodolez pro imobilní osoby

Schodolez je strojní motorové zařízení pro přepravu osob nebo věcí přes schody. Schodolez je mobilní zařízení obsluhované jednou osobou, poháněné elektromotorem s vestavěným akumulátorem. Schodolezy jsou určené pro přepravu osob na invalidním vozíku, pro osoby s handicapem, po úrazu, seniorů a obecně osobám s obtížnou nebo nemožnou chůzí po schodech, ale mohou ji využívat i osoby s lokomočními pomůckami na podporu chůze nebo například maminky s kočárkem. Schodolezy dělíme na různé kategorie. Podle účelu použití rozdělujeme schodolezy na nákladní schodolezy a schodolezy pro imobilní osoby. Schodolezy pro imobilní osoby dělíme na dva základní typy, a to schodolezy kolečkové a schodolezy pásové. Schodolezy pro imobilní osoby jsou velmi frekventovaným způsobem zajištění bezbariérového přístupu, především pro výhodu přemístění na jiná schodiště, tj. použití bez pevné instalace, ale mají i další výhody, nevýhody a specifika, se kterými Vás rádi seznámíme před Vašim výběrem vhodné pomůcky.

Co jsou to nájezdové rampy a ližiny?

Nájezdové rampy a ližiny pro imobilní osoby

Nájezdy jsou pojezdové plochy určené pro překonání výškových nerovností, obvykle schodiště, obrubníku nebo ložná plocha automobilu při nakládání invalidního vozíku nebo jiného pojízdného prostředku. Nájezdy pro imobilní osoby jsou určené pro přepravu osob na invalidním vozíku, pro osoby s handicapem, po úrazu, seniorů a obecně osobám s obtížnou nebo nemožnou chůzí po schodech, ale mohou ji využívat i osoby s lokomočními pomůckami na podporu chůze nebo například maminky s kočárkem. Nájezdy mohou být v provedení jako nájezdové ližiny nebo jako nájezdové rampy. Typy nájezdů můžeme členit také na pevné a přenosné, podle způsobu manipulace, použitého materiálu, konstrukce apod. Nájezdy pro imobilní osoby jsou velmi frekventovaným způsobem zajištění bezbariérového přístupu, především pro výhodu snadné manipulace a možnosti přemístění na jiná schodiště, , tj. použití bez pevné instalace, ale mají i další výhody, nevýhody a specifika, se kterými Vás rádi seznámíme před Vašim výběrem vhodné pomůcky.

Jaké jsou další způsoby překonání schodiště pro imobilní osoby?

Další způsoby překonání schodiště pro imobilní osoby

Imobilní osoby mohou schody překonat kromě použití tradičních pomůcek, kterými jsou schodišťové sedačky, šikmé schodišťové plošiny, svislé zdvihací plošiny, schodolezy, nájezdové ližiny a nájezdové rampy, také pomocí jiných pomůcek, např. závěsným přepravníkem pro zavěšení přímo vozíku nebo v podobě zavěšené plošiny nebo zavěšené sedačky, použitím stropního zvedacího systému, a jinými způsoby, se kterými Vás rádi seznámíme před Vašim výběrem vhodné pomůcky.

POMŮCKY PRO ZVEDÁNÍ IMOBILNÍCH OSOB

Péče o osoby se zdravotním postižením omezujícím pohyblivost a obecně imobilní osoby, například na invalidním vozíku, osoby s handicapem, po úrazu, seniory a obecně osoby s obtížným nebo nemožným pohybem vlastními silami vyžaduje asistenci druhé osoby včetně manipulace s imobilním klientem, která může být bez vhodných pomůcek fyzicky velmi namáhavá nejen pro pečující osobu, ale také pro klienta. Pomůcky pro zvedání osob jsou určené pro přesuny osob z místa na místo, obvykle lůžka, a pro usnadnění manipulace s imobilní osobou při polohování a provádění hygieny. POMŮCKOV Vám přináší přehled těchto pomůcek i možnost si tyto pomůcky pořídit. Dodavatelé vyvíjejí nové a stále modernější prostředky na zvedání a manipulaci imobilních osob, sociální systém poskytuje výraznou podporu osobám se zdravotním postižením, ale nejpodstatnější je mít dostatek informací a orientovat se nich.

Co je to stropní zvedací systém?

Stropní zvedací systém pro imobilní osoby

Stropní zvedací systém je jedním z druhů zvedacích systémů pro imobilní osoby, typický pojezdovými kolejnicemi umístěnými pod stropem místnosti a zvedací jednotkou v podobě elektromotoru s navíjeným popruhem, na kterém je imobilní osoba zavěšena v textilním vaku nebo pomocí závěsných háků. Stropní zvedací systémy slouží k bezpečnému a pohodlnému provádění hygieny v koupelně a na WC a k přesunu imobilních osob mezi invalidním vozíkem, lůžkem apod. Stropní zvedací systém významně usnadňuje domácí i ústavní péči o imobilní osoby. V domácím prostředí často nahrazuje stavební úpravu koupelny nebo WC. Nabídka stropních zvedacích systémů je dosti široká s velkými rozdíly v provedení a tedy i použití jednotlivých typů, proto je pro efektivní a smysluplné pořízení stropního zvedacího systému potřeba dobrá znalost potřeb a možností klienta i produktů dostupných na trhu, které Vám poskytuje POMŮCKOV.

Co je to mobilní zvedák?

Mobilní zvedák pro imobilní osoby

Mobilní zvedák je jedním z druhů zvedacích systémů pro imobilní osoby v podobě kovové konstrukce na kolečkách a závěsného ramene, na kterém je imobilní osoba zavěšena v textilním vaku nebo pomocí závěsných háků. S mobilním zvedákem je díky kolečkám možné pojíždět a používat jeden zvedák na více místech, což je jeho hlavní předností. Mobilní zvedák má své výhody i nevýhody, ale i podstatná omezení, což někdy vede k tomu, že si mobilní zvedák objednají lidé bez dostatečných informací a až po pořízení zjišťují, že mobilní zvedák v jejich případě nelze použít. Vhodně zvolený mobilní zvedák významně usnadňuje domácí i ústavní péči o imobilní osoby. V domácím prostředí často nahrazuje stavební úpravu koupelny nebo WC. Nabídka mobilních zvedáků na trhu je dosti široká s velkými rozdíly v provedení a tedy i použití jednotlivých typů, proto je pro efektivní a smysluplné pořízení mobilního zvedáku potřeba dobrá znalost potřeb a možností klienta i produktů dostupných na trhu, které Vám poskytuje POMŮCKOV.

Co je to stojanový bazénový zvedák?

Stojanový bazénový zvedák pro imobilní osoby

Stojanový bazénový zvedák je jedním z druhů zvedacích systémů pro imobilní osoby v podobě kovové konstrukce pevně ukotvené do země nebo do podlahy a závěsného otočného ramene, na kterém je imobilní osoba zavěšena v textilním vaku nebo pomocí závěsných háků. Stojanový bazénový zvedák se podobá mobilnímu zvedáku, ale není na kolečkách a má zvedací rameno otočné. Stojanový bazénový zvedák může být použitý samozřejmě i bez bazénu, potřeba z důvodu potřeby masivního pevného základu pod nosným stojanem je jeho využití v obytných místnostech ojedinělé a v patrech dokonce nemožné. Stojanový bazénový zvedák má své výhody i nevýhody, ale i podstatná omezení, přičemž vhodně zvolený stojanový zvedák významně usnadňuje domácí i ústavní péči o imobilní osoby. Nabídka stojanových bazénových zvedáků na trhu je dosti široká s velkými rozdíly v provedení a tedy i použití jednotlivých typů, proto je pro efektivní a smysluplné pořízení stojanového zvedáku potřeba dobrá znalost potřeb a možností klienta i produktů dostupných na trhu.

Co je to nástěnný zvedák?

Nástěnný zvedák pro imobilní osoby

Nástěnný zvedák je jedním z druhů zvedacích systémů pro imobilní osoby v podobě kovové konstrukce pevně ukotvené do stěny a závěsného otočného ramene, na kterém je imobilní osoba zavěšena v textilním vaku nebo pomocí závěsných háků. Nástěnný zvedák se podobá mobilnímu zvedáku, ale není na kolečkách. U nástěnného zvedáku probíhá zvedání imobilní osoby buď pohybem ramene nebo navíjením závěsného popruhu. Nástěnný zvedák se nejčastěji používá u lůžka imobilní osoby pro přepravu na invalidní vozík. Nástěnný zvedák zvedák má své výhody i nevýhody, ale i podstatná omezení, přičemž vhodně zvolený nástěnný zvedák významně usnadňuje domácí i ústavní péči o imobilní osoby. Nabídka nástěnných zvedáků na trhu je dosti široká s velkými rozdíly v provedení a tedy i použití jednotlivých typů, proto je pro efektivní a smysluplné pořízení nástěnného zvedáku potřeba dobrá znalost potřeb a možností klienta i produktů dostupných na trhu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru